Ce rezultat frumos la baschet masculin! CSȘ Târgoviște e vicecampioană națională U19

581

Echipa de baschet masculin U19 a Clubului Sportiv Școlar Târgoviște a făcut o figură frumoasă în cadrul Campionatului Național. În această ediție de campionat, Final Four-ul s-a disputat la Târgoviște, în sala „Ioan Valerian”, iar sportivii dâmbovițeni au avut parte de susținerea iubitorilor de baschet din județul nostru. În semifinale, echipa pregătită de Cătălin Tănase a jucat cu ABC Leii București și a reușit să se impună cu 55-50. Chiar dacă CSȘ s-a văzut condusă după primul sfert, 11-16, a avut puterea să revină și l-a câștigat pe următorul, 11-8. Oaspeții s-au impus în sfertul trei cu 17-13, dar formația târgovișteană l-a câștigat de o manieră categorică pe ultimul, 20-9, și a obținut victoria care le-a adus calificarea în finala mare.

Meci greu cu Dinamo

În finală, CSȘ Târgoviște a jucat cu Dinamo CSȘ 6 București. Meciul a început bine pentru formația târgovișteană, care a câștigat primul sfert cu 14-11. Formația din capitală a avut însă forța să revină și le-a adjudecat pe următoarele trei. În sfertul doi, Dinamo s-a impus cu 22-14, apoi a câștigat cu 14-9, iar în ultimul act rezultatul a fost 28-8. Astfel, la finalul jocului, tabela a indicat 75-45 pentru echipa din capitală, care a câștigat titlul național. CSȘ Târgoviște s-a clasat pe locul secund la finalul campionatului, o clasare onorantă.

Lotul formației târgoviștene

Pentru meciurile din Final Four, lotul formației târgoviștene a fost format din: Robert Popescu, Darius Mandoiu, Horia Parnia, Sebastrian Tănase, Radu Dumitru, Rareș Turbatu, Valentin Vîrjoghe, Teodor Moiceanu, George Catană, Dumitru Ștefan, David Nedelcu, Dragoș Păunescu și Costin Mara.