Romel Mușa are cu ce se mândri! Andrei Moga, locul 7 la Campionatul European de Judo cadeți

3592

Ani buni, capul de afiș pe judo l-a ținut în presa locală Daniel Natea, fost sportiv al clubului Valleriana Târgoviște, transferat între timp la Dinamo. Pe urmele sale începe să calce Andrei Moga, un puști pregătit de Romel Mușa, la Clubul Sportiv Școlar Târgoviște. Prezent în aceste zile la Campionatul European de Cadeți de la Sarajevo (Bosnia), Moga a terminat pe un onorant loc 7, în cadrul categoriei 55 kg. A început cu o victorie la grecul Ilias Prionidis, după care a pierdut la Artsiom Kolasau, din Belarus. Andrei a debutat frumos și în recalificări, cu un succes în fața turcului Berat Bahadir, însă a cedat apoi la ucraineanul Oleh Veredyba, ratând finala mică. Europenele de cadeți din Bosnia reprezintă primul turneu de anvergură pentru Andrei Moga, după Balcaniada din Muntenegru (2015), unde a terminat pe locul 5. Sportivul lui Romel Mușa este vicecampion național la cadeți (cat. 46 kg), medaliat cu bronz la juniori (60 kg) și se pregătește chiar și la Centrul Olimpic de la Pitești. La Naționale, Moga luptă în dublă legitimare, CSȘ-CSM Târgoviște. Andrei este al treilea judoka pregătit de Romel Mușa care participă la un mare turneu internațional, după Alexandru Nedelcu (Europenele de seniori și tineret) și Cristian Nedelcu (Europenele și Mondiale de juniori).