Pucioasa pierde greu cu Vojvodina Novi Sad! Chindia scoate o remiză la Mioveni

631

Singura echipă dâmbovițeană care se pregătește în străinătate, FC Pucioasa a susținut un prim amical în Turcia, contra sârbilor de la Vojvodina Novi Sad. S-a terminat 2-1 pentru formația din prima ligă a Serbiei, care a punctat în minutele 15 și 80. Pentru dâmbovițeni a marcat Călin (55), reușind să restabilească o egalitate care a rezistat doar 25 de minute. „Echipa s-a mișcat bine, având în vedere nivelul adversarului, dar și perioada de pregătire în care ne aflăm. Dacă eram puțin mai atenți, puteam obține un rezultat de egalitate, meritat după aspectul jocului. Am întâlnit o echipă tânără, dar cu multă calitate. Sper ca acest meci să ne dea încredere pentru perioada următoare”, a transmis Cristi Bălașa, care a folosit o formulă de echipă cu Agachi – Călin,  Blas, Constantinescu, Diță – Parghel, Lungeanu, Dovleac, Iamandache – Lețu și Calofir. Pe parcurs a fost rulat tot lotul, mai puțin Duță și Niculăescu, accidentați. Pucioasa va juca vineri următorul amical din cadrul cantonamentului din Antalya, adversar Zvezda Perm, din Liga a 3-a rusă.

Chindia iese pe plus pe penalty-uri

Chindia a remizat miercuri la Mioveni, scor 1-1, în primul meci amical susținut după cantonamentul de la Mogoșoaia. Cristi Cherchez a deschis scorul din penalty, în minutul 38, după un fault al lui Boboc. Argeșenii au egalat în repriza secundă, prin Lazăr (54), care a prins un șut extraordinar, de la 25 m. Gazdele au primit și ele un penalty, obținut de Edi Stoica, irosit însă de Năstăsie (60). CS Mioveni a evoluat într-o formulă cu Sima – Kilyen, Beta, Burnea, E. Stoica – Lazăr, Boboc – Rădescu, Năstăsie, Coșereanu – Ayza. De partea cealaltă, Viorel Moldovan i-a preferat ca titulari pe Aioani – Martac, Șandru, Dudea, Dumitrașcu – Nisipeanu, L. Mihai, Novac, Mihaiu – Cherchez, V. Alexandru. Chindia va susține următorul test sâmbătă, la București, cu Metaloglobus.

FotoFacebook: CS Mioveni