Nu l-au oprit nici 5 operații! Nicu Calomfirescu e campionul României la atletism veterani

430

Târgovișteanul Nicolae Calomfirescu (foto centru) face o figură frumoasă la concursurile de atletism la care participă. Ultima dată a concurat la Campionatul Național în Aer Liber, reușind să cucerească o medalie de aur și trei de bronz, la categoria M65. Medalia de aur a fost obținută la proba de 200 m, acolo a scos un timp de 33.05. Medaliile de bronz au venit la categoriile 100 m (16.07), 400m (1:15.35) și 5.000 m (24:50.63).

„Am cinci operații făcute, însă nu m-am lăsat”

Calomfirescu practică atletismul din perioada armatei, dar rezultatele cele mai bune le-a obținut în ultimii ani. Acesta încurajează tinerii să facă sport, pentru a avea o sănătate cât mai bună. „A fost foarte frumos pentru mine să câștig aceste medalii, dar a fost greu, pentru că am concurat pe o căldură foarte mare. Am luat medalia de aur la proba de 200 m și încă trei medalii de bronz. Am fost la multe concursuri, iar acum mă pregătesc pentru cel de 10.000 m, din luna octombrie, de la București. Tinerii trebuie să meargă spre sport. Eu am un nepoțel și o nepoțică, își doresc încă de mici să facă atletism. E bun pentru sănătate, cei mici trebuie să lase telefoanele și să facă mișcare. Am practicat și în tinerețe atletism, dar și lupte, însă cele mai bune rezultate le-am obținut la bătrânețe. Am cinci operații făcute, însă nu m-am lăsat, iar atletismul m-a ajutat. E prima dată când obțin medalia de aur”, a spus sportivul târgoviștean.