Duelul Croitoru – Mutu se decide la Târgoviște! Declarațiile antrenorilor încing și mai tare barajul promovării

1825

Chindia a cedat în meciul tur al barajului pentru promovarea în prima ligă, 0-1 cu FC Voluntari, după o partidă echilibrată, în care diferența a fost făcută de golul lui Ionuț Balaur, din minutul 79. Chiar dacă a pierdut în primul meci, Chindia păstrează șanse pentru retur, acolo unde va avea parte și de sprijinul miilor de suporteri care vor lua cu asalt stadionul „Eugen Popescu”, miercuri, de la ora 17.30.

* „Suntem echipe de valori apropiate. Chindia a făcut peste 60 de puncte, are al doilea atac din liga a doua și a doua sau a treia apărare. Are jucători care evoluează de 4-5 ani acolo. Știam că va fi un meci greu, echilibrat. E al treilea meci fără înfrângere, suntem din ce în ce mai organizați, mai compacți, s-a văzut asta. În repriza a doua am dominat clar, am făcut schimbări, am jucat cu două vârfuri, am mers la victorie și s-a văzut. Cu Cernat a fost o decizie tactică să-l scot la pauză, aveam nevoie de mai multă prospețime. El a fost și accidentat. Ne așteaptă un public călduros la retur, care trage cu echipa gazdă, dar trebuie să ne adaptăm la orice situație, să dăm 200%. Nu m-am apărat niciodată, așa cum se întâmplă cu echipele mai mici, am vrut să dau goluri, așa se câștigă meciuri. Echipa joacă din ce în ce mai bine, dar n-am rezolvat nimic. E doar un mic pas, urmează un meci extrem de dificil” – Adrian Mutu, antrenor FC Voluntari

* „Ne-au lipsit 10-12 minute, dacă ar fi să ne gândim la timp, și o clipă de neatenție. Ne-am fi dorit alt rezultat, așa a fost să fie, poate că jocul nu a fost tocmai rău, considerăm că a fost unul echilibrat. Ne-a lipsit poate un pic de luciditate în ultimii 20 de metri, însă sperăm ca până la meciul de la Târgoviște să aducem un plus în joc, pentru a putea să întoarcem rezultatul. Nu știu dacă factorul fizic a fost în defavoarea noastră, poate că și o anumită teamă de a nu primi gol ne-a făcut să fim mai rezervați și să ne apărăm mai aproape de poartă. Va fi un retur dificil, plecăm de la 0-1, dar sper ca și cu ajutorul suporterilor să reușim să găsim soluțiile cele mai bune. Înainte de a discuta despre acest aspect, al condițiilor de Liga 1, trebuie să ne concentrăm pe următorul meci, asta e cel mai important, pentru că altfel visăm degeaba. Cred că jocul de miercuri va fi și mai dificil, pentru că întâlnim o echipă de Liga 1, cu mare experiență, care în ultimele sezoane a încheiat mereu cu meciuri decisive, are experiență în astfel de momente. Noi sperăm să venim cu atuul tinereții, al dorinței de performanță, poate că foamea de fotbal a jucătorilor, dar și a suporterilor, sunt convins că aceștia vor umple stadionul miercuri și sperăm să le oferim un joc și un rezultat pe măsură” – Nicu Croitoru, antrenor Chindia Târgoviște