Cornești ia viteză spre barajul cu Craiova! Nicolo Napoli a fost la Derby de Dâmbovița

1733

Derby de Dâmbovița, arbitrat de o brigadă din Giurgiu, ținută la secret mai ceva un lider terorist, a fost câștigat la limită de Gloria Cornești (2-1). Început abrupt, cu un eurogol reușit de Stănescu (7), meciul s-a încins pe finalul primei reprize, când gazdele au restabilit egalitatea prin Fl. Nicolae (45+2), care avea să „recidiveze” după pauză (48), stabilind o victorie corectă pentru Gloria. Un succes care împinge echipa lui Nelu Radu către titlul județean, mărându-și avansul la patru puncte. Veniți în număr mare la Cornești, fanii Recoltei au sperat într-un rezultat important al favoriților, însă au plecat dezamăgiți. Partida a fost urmărită și de Nicolo Napoli, antrenorul celor FC Universitatea Craiova, adversarul din baraj al campioanei dâmbovițene. „Cornești a meritat victoria și am vrea să jucăm aici, pe un teren mai bun decât la Gura Șuții. Proiectul nostru vizează promovări succesive, așa că nu luăm în calcul să pierdem barajul pentru Liga a 3-a”, s-a exprimat la final Marcel Iancu, președintele Universității lui Mititelu.

Cornești: Grecu – Rusu, Coman, Fl. Nicolae, Șirneanu – Enescu, Lungeanu, Gae (73 Calofir), Mândru – Dragnea, M. Matei (80 Ghiță). Antrenor: Nelu Radu.

Gura Șuții: Eftimie – Ene (79 Dragne), Ștefan, Arabolu, Negulescu – C. Ion (45 Petruțu) – Scripcariu, Enache, Stănescu, Manole (77 Marmandiu) – I. Radu. Antrenor: Victor Nicolae.