Cornel Cornea generează luptători de elită! Tania Ionescu, devastatoare la Internaționalele României

1235

Perioadă de grație pentru luptătorii târgovișteni, care confirmă la marile concursuri naționale. După medaliile de aur (Georgiana Filip) și argint (Maria Cioclea și Diana Vlăsceanu) obținute la Naționalele de senioare, a venit rândul Taniei Ionescu să impresioneze. Sportiva maestrului Cornel Cornea a câștigat Internaționalele României la junioare 3, desfășurate la Cluj Napoca. Tania s-a impus în cadrul categoriei 54 kg, confirmând titlul național obținut anul acesta la nivel de Cluburi Sportive Școlare și Licee cu Program Sportiv. Foarte aproape de podium a fost și Andreea Minescu (cat. 62 kg), care a ratat medalia de bronz în ultimele secunde, irosind un avantaj important (9-1). Au mai participat la Internaționalele României de cadeți, juniori 3 și juniori 4 alți doi luptători pregătiți de Cornel Cornea în cadrul Clubului Sportiv Școlar, Alin Coteț (cat. 51 kg) și Elena Nae (cat. 50 kg). „O să mai aveți surprize frumoase! Din spate vin alți copii talentați, am prins o generație extraordinară”, vorbește cu mândrie tăticul luptelor, Cornel Cornea.